Beavatkozások
Mellimplantátum eltávolítás
A mellimplantátumok eltávolításának (explantáció) leggyakoribb oka az esztétikai látásmód megváltozása, a kisebb, feszesebb vagy természetesebb mellek iránti vágy. Ezeken túlmenően gyakori ok még a kényelmetlenség, az évek múltával együtt járó alakváltozások, ritkább esetben orvosi okok vagy az implant mechanikai károsodása.
A mellimplantátumok eltávolításának leggyakoribb okai
A mellimplantátumok eltávolításának leggyakoribb oka valójában az esztétikai látásmód megváltozása. A mell mérete és formája egyszerűen már nem tetszetős a páciens számára. Évekkel ezelőtt a nagyon nagy mell volt a szépségideál, újabban azonban a tendencia a természetesség felé mozdul vissza. A kisebb, feszesebb vagy természetesebb mellek iránti vágy a leggyakoribb oka a meglévő mellimplantátumok eltávolításának vagy cseréjének.
De akad olyan páciens is, aki évekig boldogan él szép implantált melleivel, de egy ponton megváltozik a véleménye – természetesen ez egy hosszabb folyamat eredménye . Máshogy kezd tekinteni a melleire, úgy érzi, hogy a mellimplantátum egy idegen anyag a testében, ami természetellenes. Az egészség lesz a legfontosabb szempont, és már nem az esztétikai megjelenés a prioritás.
Fentieken túl a mellimplantátumok eltávolításának leggyakoribb okai:
Kényelmetlenség
A hölgyek egy része arról számol be, hogy nem tudja megszokni az implantot, és állandó kényelmetlenségtől szenved, ami egyre jobban zavarja.
Alakváltozások
A terhesség, a természetes öregedési folyamat, valamint a hirtelen súlygyarapodás és fogyás jelentősen megváltoztathatja a mellek alakját. A bőr megereszkedhet, és megváltozik a mellek esztétikája. A mellek megnövekedett térfogata furcsának tűnhet.
Mechanikai károsodás
A régebbi implantátumok folyékony szilikonnal voltak feltöltve könnyebben elszakadtak, és ruptura esetén a folyékony szilikon gyorsan kiszivárgott, ezzel egészségügyi problémákat okozva. Ha Önnek régebbi implantátumai vannak, érdemes legalább egy konzultációs beszélgetésre betérni a plasztikai sebészeti rendelőnkbe.
Orvosi okok
A gyulladást, a mellkeményedést és a tokfibrózist implantátum eltávolítással kell kezelni.
Hogyan és milyen okból alakul ki kapszula a mellimplantátum körül?
A kapszula az implantátum körül kialakuló hegszövet. A kapszulaképződés a szervezet természetes védekezési reakciója az idegen test, vagyis a mellimplantátum jelenlétére. A finom, hártyaszerű kapszula kialakulása alapvetően normális, és nem vezet semmilyen egészségügyi problémához.
A tokfibrózis esetén azonban a kötőszöveti tok megszilárdul és megvastagodik, fájdalmat és deformációt okozva. A túlzottan megvastagodott tokszövet a mellek természetes mozgását korlátozza, ami a mindennapi életminőséget jelentősen ronthatja. A tokfibrózis oka részben az implantátum felszínének bakteriális betelepedésében rejlik. A baktériumok a szervezetben lévő fertőzött, gyulladt gócokból a vérárammal juthatnak el az implantátum felszínére. A baktériumok megtelepednek a kapszula felszín egyenetlenségeiben, és aktiválják az immunrendszert. Emiatt egyre vastagabb kapszulaszövet képződik.
Mi történik a mellimplantátum eltávolító műtét során?
A műtét altatásban történik, a pontos műtéti szituációtól függően 1-3 órát vesz igénybe. A mellimplantátumok eltávolításához egy kis bemetszést végzünk a mell alatti redőben. Lehetőség szerint az implantátum behelyezésekor keletkezett heget nyitjuk meg, hogy ne képződjenek újabb hegek. Alternatív megoldásként a hozzáférés a bimbóudvar alsó szélén ejtett bemetszésen keresztül is történhet.
Ha kapszuláris fibrózis is jelen volt, azt a műtét során természetesen eltávolítjuk. Az implantátum eltávolítása után a mirigy- vagy mellszövetet újramodelláljuk, ami azt jelenti, hogy megformáljuk a melleket. Ha bőr az öregedési folyamatok vagy jelentős fogyás miatt meglazult és az implantátum eltávolítása után bőrfelesleg jelentkezik, akkor mellplasztikai korrekcióra, azaz mellfelvarrásra is szükség lesz a szép mellforma elérése érdekében.
A kapszulaeltávolítás során a rostos szövetkapszulát, amely lényegében hegszövet, eltávolítjuk a környező szövetekből. Ez azt jelenti, hogy az implantátumot körülvevő kapszulát el kell választani a felette és alatta lévő izomzattól (nagy és a kis mellizom). Egyes esetekben, izom alatti implant esetében a kapszula gyakran erősen hozzánő a borda felületéhez. A kapszula eltávolítása a borda felszínétől és az izomzattól jelentős kényelmetlenséget vagy fájdalmat okozhat az eltávolítás utáni napokban.
A műtét után a mellüregben savós folyadék termelődik, amelynek felgyülemlését dréncsövek behelyezésével tudjuk minimalizálni. A dréncsövek általában 2 napig maradnak bent, elhúzódó savótermelődés esetén 5 nap után távolíthatók el.
Mi történik az eltávolított kapszulával?
A kapszulákat jellemzően szövettani vizsgálatra küldjük. Ha azonban nincs rajtuk látható rendellenesség, és az implantátumok sima felszínűek voltak, szakmai protokoll szerint nem lenne kötelező a szövettan. Dr Debreczeni azonban szinte minden esetben javasolja a patológiai vizsgálatot, ugyanis megnyugtatásképpen a páciensnek jó látnia a negatív szövettani eredményt. Sérült implantátum ill. 2. fokú zsugortok jelenléte esetén a szövettani mintavétel mindenképpen indokolt.
Mire kell figyelni a mellimplantátum eltávolító műtétet követő lábadozás során?
Műtétet követően a klinikán marad a páciens további megfigyelésre. A savós nyirokfolyadék mennyiségétől függően általában 1-4 éjszakát maradnak a páciensek a klinikán. Speciális kompressziós sebészi melltartót a műtétet követő hetekben non-stop kell viselni (és csak zuhanyozáskor vehető le). A műtét utáni első napokban különösen javasolt a pihenés: elegendő időt kell hagyni szervezetnek a regenerálódásra, hogy megszokja a változást. Helyi hűtés alkalmazható a korai szakaszban előforduló duzzanat és fájdalom enyhítésére. Fizikai munkát csak a műtét után 14 nappal szabad végezni, de 5 nappal a műtét után már lehet akár dolgozni is, amennyiben az nem fizikai munkát jelent. Két héttel a műtét után fokozatosan visszatérhetünk a testmozgáshoz, de a mellizomzatra ható edzéssel 2 hónap szünetet javasolt tartani.
Hogy fog kinézni a mell a mellimplantátum eltávolító műtét után?
Ez elsősorban attól függ, hogy mennyi mellszövete volt a hölgynek a mellnagyobbítás előtt. Ezen túlmenően, ha az implantátum beültetése óta jelentős testsúlyváltozás (fogyás vagy hízás) történt, az befolyásolhatta a mellszövet mennyiségét is. Sok páciensnél az implantátum eltávolítása utáni hetekben az emlőszövet mérete és alakja még változik. A mellek esetleges aszimmetriája az implantátum eltávolító műtéttel egyidejűleg mellfelvarrással javítható, de elképzelhető, hogy nem lesz teljes mértékben korrigálható.
Érdemes-e mellfelvarrást végeztetni az implantátum eltávolítás után?
Mellfelvarrás soha nem szükséges a teljes kapszulaeltávolítás és az explantáció elvégzéséhez, azonban gyakran jobb esztétikai eredményt biztosít. Explantált pácienseink nagy része dönt egyidejűleg mellemelés mellett. A felvarrás segíthet javítani a mellbimbó helyzetét, eltávolítani a megereszkedett mellbőr-többletet és korrigálni a mell aszimmetriáját. Többféle mellfelvarrást végzünk, a leggyakoribb technika az un. fordított T bemetszéssel jár, amely a bimbóudvar körül kezdődik, onnan húzódik le egészen a mell aljáig, és a mell alatti redőben végződik.
Zsírátültetés implantátum eltávolítás után
Az implantátum eltávolító műtéten átesett páciensek egy része azt szeretné, hogy a műtét után kicsit nagyobb legyen a mellmérete, de ezt implantátum nélkül érjük el. Az egyik lehetőség a zsírbeültetés alkalmazása, melynek lényege, hogy zsírleszívással a test más részéről eltávolítot zsírt a mellbe fecskendezzük. Ez segíthet növelni a mell méretét és javítani az alakját is. Ezzel az eljárással leginkább a kontúr fokozása történik.
Nagyfokú volumenpótlás ezzel az eljárással ugyanis nem érhető el, mivel a mirigyállományba radiológiai/diagnosztikai vizsgálhatósági megfontolás miatt nem tölthetünk be zsírt.
Dr Debreczeni általában azt javasolja, hogy a zsírátültetést az explantációs eljárást követő második szakaszig halasszuk el, így időt hagyunk a szövetek gyógyulására. Ezenkívül a kis aszimmetriák, amelyek az implantátum eltávolításakor azonnal esetleg nem látszanak, kijavíthatók egy második szakaszos zsírbeültetés során.
A mellimplantátum eltávolítás előnyei
A mellimplantátum eltávolításának számos előnye lehet:
- Megszabadulhat a kényelmetlenségtől és a fájdalomtól, amit az implantátum okozhat.
- Javulhat a mellének természetes megjelenése és csökkenhet a mellaszimmetria.
- Csökkenhet a későbbi szövődmények, mint például az implantátum-ruptura kockázata.
- Javulhat a mammográfiás vizsgálatok minősége.
- Könnyebben végezhet testmozgást, sportolás közben kevesebb kényelmetlenséget tapasztal.
Összességében elmondható, hogy a mellimplantátum eltávolítása egy egyénre szabott döntés, amely számos tényező mérlegelését igényli. A páciensnek és a plasztikai sebésznek együtt kell meghatározniuk, hogy az adott esetben mi a legmegfelelőbb megoldás.